Rekordowe 165 milionowe wsparcie dla przedsiębiorców

Rekordowe 165 milionowe wsparcie dla przedsiębiorców

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego w 2020 roku rozdysponował blisko 165 milionów złotych wsparcia dla przedsiębiorców z całego kraju. Największym uznaniem cieszyły się pożyczki płynnościowe, inwestycyjne oraz na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W sumie w ciągu 28 lat istnienia FRW udzielił blisko 5 tysięcy pożyczek na kwotę ponad 562 milionów złotych.

W minionym roku wałbrzyska instytucja realizowała unijne i rządowe programy pożyczkowe na terenie wszystkich województw. Nowością w ofercie były pożyczki w celu zapewnienia finansowania płynnościowego przedsiębiorcom i Podmiotom Ekonomii Społecznej dotkniętym negatywnymi konsekwencjami spowodowanymi epidemią COVID-19.

Rzeczywistość, z którą przyszło się zmierzyć w 2020 roku wszystkim polskim przedsiębiorcom, była trudna. Ekonomiczne skutki pandemii odczuło wiele biznesów. Aby je złagodzić wprowadzono ułatwienia. Przedsiębiorcy mogli skorzystać między innymi z wakacji kredytowych, czy karencji w spłacie rat kapitałowych w ramach prolongat. Wielu przedsiębiorców skorzystało z uruchomionych przez BGK pożyczek płynnościowych, dzięki którym udało się im utrzymać i to bez utraty miejsc pracy – tłumaczy Robert Jagła, Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

Rekordowy rok

FRW w 2020 roku udzielił łącznie 687 pożyczek na kwotę 164 mln 698 tys. 559 złotych.

Realizowaliśmy aż 17 programów w tym projekt „Wskocz do sieci”, dotyczący rozwoju rozwój potencjału społeczno-ekonomicznego podmiotów w zakresie tworzenia i rozwijania regionalnej i ponadregionalnej sieci przedsiębiorstw w tym partnerstw, klastrów, konsorcjów spółdzielczych działających na rynku komercyjnym. Tempo pracy było zawrotne. To potwierdza, że jako pośrednik jesteśmy dynamiczni i skuteczni w działaniu – podkreśla prezes FRW.

Pozyskane środki finansowe przedsiębiorcy najczęściej przeznaczali na wydatki bieżące, obrotowe lub inwestycyjne, w tym: wynagrodzenia pracowników, zobowiązania publiczno-prawne i handlowe, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury, zatowarowanie, wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania oraz zakup środków trwałych. Kupowali także specjalistyczne maszyny i urządzenia produkcyjne, środki transportu, czy nieruchomości lub grunty.

Start-upy górą

Tylko dzięki wsparciu finansowemu, jakie młodym przedsiębiorcom zapewnił rządowy program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II” na terenie województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz programowi Mikropożyczka na terenie województwa dolnośląskiego powstało w sumie 188 nowych przedsiębiorstw, do których trafiło ponad 13 milionów złotych.
Przedsiębiorcy upatrzyli także przyszłość swoich biznesów w poprawie efektywności energetycznej. Ponad 11 mln złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego oraz wielkopolskiego między innymi na zakup niskoemisyjnych środków transportu, fotowoltaikę, wymianę: źródła energii, kotła i instalacji grzewczej, stolarki okiennej i drzwiowej, oświetlenia; ocieplenie budynku i dachu czy modernizację linii produkcyjnej.

***

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego jest instytucją otoczenia biznesu, która buduje silną gospodarczo Polskę, rozwijając mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, Podmioty Ekonomii Społecznej, czy grupy producentów rolnych. Nieustanny rozwój fundacji, pozwala sprostać oczekiwaniom przedsiębiorców i zapewnić im kompleksową opiekę. W ofercie instytucji znajdują się atrakcyjne programy pożyczkowe realizowane na terenie całego kraju. FRW prowadzi również szkolenia i organizuje konferencje. Od 2015 roku nagradza najprężniej działające przedsiębiorstwa z Dolnego Śląska w ramach Plebiscytu Gospodarczego „Gwiazdy Biznesu”.

Więcej na temat oferty Funduszu Regionu Wałbrzyskiego

Podziel się