Złote Kompasy rozdane

Złote Kompasy rozdane

Za nami III edycja Plebiscytu Samorządowy Lider Roku – Kompasy 2014. Uroczysta gala odbyła się 20 marca w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Wzięli w niej udział przedstawiciele świata: polityki, biznesu, bankowości i samorządów lokalnych. Gospodarzem wieczoru był „Tygodnik Dzierżoniowski”. Jednym ze sponsorów gali był Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, a prezes FRW Robert Jagła wręczał nagrodę w kategorii Inwestycja.

Złote Kompasy zostały rozdane w sześciu kategoriach: Biznes, Kultura, Sport, Ekologia, Inwestycja i Turystyka.

Te nagrody przyznało jury w składzie: wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, posłowie Teresa Świło i Robert Jagła (także prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego), Jerzy Ignaszak zastępca prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Edyta Smęt reprezentująca Bank Zachodni WBK w Dzierżoniowie, Robert Budziszewski przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie, dyrektor firmy Panteir w Dzierżoniowie Paweł Celmer, właścicielka Palarni Kawy El-Kawa Elżbieta Dzwolak (zdobywczyni Smoka Biznesu, w kategorii Debiuty 2013), przedstawicielka firmy Cooper Standard Anna Aksak, dr Andrzej Raszkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz przewodnik i krajoznawca Tomasz Śnieżek.

Ponadto wręczony został jeszcze jeden kompas, dla najlepszego szefa gminy/powiatu. O tej nagrodzie zadecydowali czytelnicy „Tygodnika Dzierżoniowskiego”, „Tygodnika Wałbrzyskiego”, „NWW” i „Wiadomości Świdnickich”, czyli grupy medialnej Errata, głosując na ich zdaniem najlepszych włodarzy esemesami.

W kategorii Inwestycja pierwsze miejsce i Złoty Kompas zdobyła Gmina Czarny Bór za wybudowanie Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. Nagrodę odebrała zastępca wójta gminy Renata Chruszcz, a  wręczyli ją  Robert Jagła i Tomasz Smolarz. Drugie miejsce zdobyła Gmina Pieszyce, która wybudowała Miejską Bibliotekę Publiczną – Centrum Kultury, a trzecie – Gmina Łagiewniki za postawienie wielofunkcyjnej sali sportowej.

W kategorii Biznes w tym roku pojawiło się tylko jedno zgłoszenie Gminy Miejskiej Dzierżoniów – Forum Kobiet Przedsiębiorczych. Kapituła uznała, że mimo iż w tej kategorii pojawiła się tylko ta jedna propozycja, to jednak zasługuje na Złoty Kompas, gdyż inicjatywa jest nowatorska i wspierająca aktywne zawodowo kobiety.

W kategorii Kultura jurorom najbardziej spodobała się cykliczna już impreza, a mianowicie „Tradycje stołu wielkanocnego” organizowana w Gminie Marcinowice. Drugie miejsce zdobyła Gmina Świdnica za organizację dożynek „Smak chleba”, a trzecie Gmina Strzegom, również za organizację dożynek, ale wojewódzkich.

W kategorii Ekologia na Złoty Kompas 2014 zapracowała Gmina Świdnica, która prowadzi dofinansowywany z własnych środków program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła Gmina Piława Górna za cykl imprez edukacyjnych „Eko-Edukacja Dzieci i Młodzieży”.

W kategorii Sport główną nagrodę zdobyła Gmina Bielawa za cykliczną imprezę skateboardingową „Lines of Bielawa”. Natomiast drugie miejsce przypadło dzierżoniowskiemu Biegowi Niepodległości.

W kategorii Turystyka triumfował Wałbrzych, który otworzył w ubiegłym roku, po gruntowanym remoncie Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Drugie miejsce zdobyła Gmina Radków za budowę wieży „Suszynka”, a trzecie – Gmina Ząbkowice Śląskie za przygotowanie obiektu turystycznego „Śladami dr. Frankensteina”.

W ostatniej kategorii, w której decydowali o liczbie głosów czytelnicy wygrał Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa. W Plebiscycie na Najlepszego Szefa Gminy/Powiatu zebrał ponad 73% głosów.

W trakcie gali na scenie wystąpiły młode, niezwykle utalentowane mieszkanki powiatu: Emilia Hamerlik, Karolina Łopuch, Żaneta Kwiatek i Urszula Milewska.

Podziel się