Jagła nakręca Fundusz

Jagła nakręca Fundusz

Za cel postawił sobie zmianę wizerunku Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. Nagle o FRW zrobiło się pozytywnie głośno. Nowe logo, nowa strona, konferencje, seminaria. – Staramy się być wszędzie tam, gdzie spotykają się przedsiębiorcy i gdzie mówi się o najistotniejszych dla nich sprawach. W bezpośredni sposób prezentujemy naszą ofertę dla biznesu i nawiązujemy nowe kontakty. Podkreślamy tym samym, że choć nazywamy się „Funduszem Regionu Wałbrzyskiego”, to obszar naszej działalności obejmuje cały Dolny Śląsk – mówi Robert Jagła, który od września pełni funkcję prezesa w jednej z najważniejszych instytucji dla lokalnego biznesu.

W ubiegłym roku przejął pan szefostwo w Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. Jak pan trafił do tej instytucji i jakie było pana przygotowanie do tej pracy?

•  Z Funduszem Regionu Wałbrzyskiego jestem związany od 2008 roku. Wtedy to zaproszono mnie do  uczestnictwa w pracach Komitetu Regionalnego, będącego organem programowym, decyzyjnym oraz kontrolnym dla zarządu FRW. Rok później zostałem wybrany na przewodniczącego tegoż komitetu. W grudniu 2012 roku członkowie Komitetu Regionalnego zaproponowali mi przejście do zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, aby wspomóc prace ścisłego kierownictwa tej instytucji. W styczniu 2013 roku rozpocząłem pracę w zarządzie, jako członek zarządu, a we wrześniu przyjąłem pełnienie funkcji prezesa zarządu. Jeśli chodzi o moje przygotowanie, to mam za sobą wieloletnie doświadczenie na kierowniczych stanowiskach w różnych branżach, a moja wiedza jest także ugruntowana studiami z zarządzania i marketingu w specjalizacjach zarządzanie przedsiębiorstwem i zarządzanie jakością. Ostatnie lata, jakie poświęciłem pracy w FRW są chyba wyraźnym dowodem mojego zaangażowania w tę instytucję, a jej dobro i rozwój są dla mnie priorytetem.

Ostatnio FRW zmienił swój wizerunek. Czym to było spowodowane, czy to oznaka rozwoju, o którym pan wspomniał?

• Tak, w pewnym sensie tak. Fundusz Regionu Wałbrzyskiego działa od ponad 20 lat, a dokładnie od w maja 1992 roku, ale w ostatnim czasie, delikatnie mówiąc było o nim raczej cicho. Niektórzy myśleli nawet, że zawiesił swoją działalność. A przecież przez lata instytucja ta sumiennie „robiła swoje”, z dużym pożytkiem dla regionu. Teraz nadszedł czas, aby podkreślić jej innowacyjność, mobilność i dolnośląski, a nie tylko wałbrzyski zasięg. Stąd też zmiana wizerunku – na nowoczesny, dynamiczny i otwarty na potrzeby przedsiębiorstw. Pierwszym krokiem był nowy logotyp, kolejnym budowa interaktywnej strony internetowej, przystosowanej do przeglądania jej na nowoczesnych urządzeniach takich jak laptopy, smartfony, tablety. Podkreślamy również, że nasza mobilność jest na najwyższym poziomie, a odległość nie stanowi dla nas przeszkody w dotarciu do przedsiębiorców. Nasi doradcy są do dyspozycji również w terenie i chętnie udzielają informacji na indywidualnych spotkaniach, na całym Dolnym Śląsku.

Jakiego efektu spodziewa się pan po cyklu konferencji zainaugurowanych na początku roku? To też element zmiany wizerunku?

• Żartując, powiedziałbym, że to raczej element zapoznania. Ale mówiąc zupełnie poważnie, jest to istotne narzędzie do wyjścia w teren – bezpośredniego dotarcia do reprezentantów lokalnego biznesu, którym Wałbrzych nie zawsze jest po drodze. Już w maju kolejne konferencje. Spotkamy się z przedsiębiorcami w Kłodzku i Jeleniej Górze, a w następnych miesiącach odwiedzimy pozostałe, największe miasta naszego województwa. Podczas spotkań prezentujemy naszą atrakcyjną ofertą pożyczkową, która stanowi cenne źródło dla finansowania dolnośląskiego biznesu. Jednym z ważnych elementów naszych konferencji są też porady z różnych dziedzin, jak choćby konsultacje prawne. Istotnym punktem każdego bezpłatnego seminarium, w którym udział może wziąć każdy, kto prowadzi firmę, albo w niej pracuje, są unijne środki w ramach Inicjatywy JEREMIE.

Kto może otrzymać pożyczkę z FRW i na co?

• Nasze pożyczki to szansa dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Skuteczny wymiar tego rozwoju i pomocy, jakiej my udzielamy w ramach JEREMIE to do 2014r. m.in. stworzenie i utrzymanie tysięcy miejsc pracy w firmach w całym regionie, dzięki udzieleniu ok. 1700 pożyczek na kwotę ponad 142 mln zł. Pożyczkę może otrzymać praktycznie każdy przedsiębiorca na finansowane działalności, w tym wyposażenie, inwestycje, tworzenie miejsc pracy, wdrażanie innowacji.

Do kiedy można składać wnioski?

• FRW przyjmuje wnioski do czasu wyczerpania środków. Wskaźnik wykorzystania można monitorować na stronie internetowej www.frw.pl. Mamy jeszcze środki z bieżącego programu, a już przygotowujemy się do kolejnej edycji.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Tomasz Piasecki

 

Materiał ukazał się w „Tygodniku Wałbrzyskim” w poniedziałek, 5 maja 2014r. 

Podziel się