Wałbrzyski tylko z nazwy

Wałbrzyski tylko z nazwy

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego od ponad 30 lat skutecznie i z pasją rozwija krajową przedsiębiorczość, nieustannie wspierając i zachęcając do rozwoju mikro, małe i średnie firmy oraz podmioty ekonomii społecznej. Fundacja faktycznie powstała w Wałbrzychu, aby wspierać region w trudnych czasach restrukturyzacji, a potem zamknięcia przemysłu górniczego. Jego krajowa ekspansja trwa jednak od lat. Obecnie FRW jest jednym z najdynamiczniejszych pośredników finansowych w Polsce, którzy dystrybuują środki unijne i z budżetu państwa. Od prawie dekady jest też obecny w województwach opolskim, wielkopolskim, lubuskim czy zachodniopomorskim.

Rozmowa z Robertem Jagłą, Prezesem Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego

– Fundacja, którą kieruje Pan od 2013 roku, nosi nazwę Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, ale realizuje programy wsparcia przedsiębiorczości w zasadzie w całym kraju. Czy nie pora na zmianę nazwy?

– Zastanawiamy się nad tym od dawna. Widzimy potrzebę takiej decyzji, ale z drugiej strony nasza pozycja wizerunkowa zwłaszcza na Dolnym Śląsku jest bardzo dobra. Zmiana nazwy z pewnością wprowadziłaby czasowe zakłócenia. Z kolei, patrząc na inne województwa, a prowadzimy aktywność w zasadzie w całym kraju, faktycznie nazwa Fundusz Regionu Wałbrzyskiego budzi zastanowienie. Wielokrotnie odpowiadamy na pytania w stylu: jak się ma Fundusz Regionu Wałbrzyskiego do udzielania wsparcia przedsiębiorcom z Pomorza czy Wielkopolski? Zatem podkreślamy, że obecnie jesteśmy jednym z najdynamiczniejszych pośredników finansowych w Polsce, którzy skutecznie dystrybuują środki unijne i z budżetu państwa. Oznacza to, że mamy potencjał do wygrywania przetargów na takie usługi, które ogłaszają instytucje pośredniczące w całym kraju. Wiadomo jednak, że im dalej od Wałbrzycha, tym nasza rozpoznawalność naturalnie jest mniejsza. Ale nasza obecność w województwach opolskim, wielkopolskim, lubuskim czy zachodniopomorskim jest już wieloletnia. Przedsiębiorcy z tych regionów już dobrze wiedzą, jaką rolę pełni FRW. Nasza fundacja od ponad 30 lat skutecznie i z pasją rozwija krajową przedsiębiorczość, nieustannie wspierając i zachęcając do rozwoju mikro, małe i średnie firmy oraz podmioty ekonomii społecznej.

– Jak ocenia Pan tę działalność?

– Trzy dekady to wystarczający czas dla Instytucji Otoczenia Biznesu, aby zdobyć potrzebną wiedzę, doświadczenie oraz potencjał niezbędny do pewnego funkcjonowania w kolejnych latach. Do wdrażania inicjatyw na rzecz społeczności i prowadzenia etycznego i odpowiedzialnego biznesu. Preferencyjne finasowanie, oferowane przez Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, na rozwój i założenie działalności gospodarczej, zdobyło uznanie dominującego w polskiej gospodarce sektora MŚP. W ciągu swojego istnienia udzieliliśmy blisko 5,5 tysiąca pożyczek na łączną kwotę 712 mln złotych. Przyczyniliśmy się do powstania blisko 830 nowych przedsiębiorstw.

– Od prawie dekady, nieprzerwanie stawiacie Państwo również na System Zarządzania Jakością.

– Tak, za cel stawiamy sobie świadczenie usług finansowych oraz szkoleniowych na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz osób zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej w sposób pozwalający na wspieranie ich rozwoju, podniesienie wiarygodności oraz utrzymanie pozycji rynkowej. Jednocześnie, mając na uwadze zapewnienie skuteczności podejmowanych działań, zobowiązujemy się do doskonalenia świadczonych usług, rozwoju kompetencji oraz uwzględniania roli pracowników i ich zaangażowania do działań na rzecz jakości prowadzonych usług oraz spełnienia wymagań i ciągłego doskonalenia Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2015. To rozbudowane narzędzie doskonalące dla organizacji. Standard ISO 9001 stanowi podstawę do opracowania, wdrożenia i certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością. Norma ISO 9001 zawiera wymagania dotyczące systemu, które mają zastosowanie, gdy organizacja potrzebuje wykazać zdolność do ciągłego dostarczania wyrobu spełniającego wymagania klientów.

– Fundusz Regionu Wałbrzyskiego jest zaangażowany także we wsparcie działań społecznych. Co jest istotą tego obszaru Państwa działalności?

– Realizując swoją misję, wspieramy nie tylko biznes, ale również cenne inicjatywy społeczne. Dofinansowujemy projekty obywatelskie, oświatowe, kulturalne czy sportowe. Dzięki udzielanym przez instytucję co roku dotacjom udało się zrealizować wiele przedsięwzięć, na których skorzystali mieszkańcy całego regionu. Środki przeznaczane są na wspieranie kultury fizycznej i sportu, działalność kulturalną, działalność oświatową, wspieranie dobroczynności, ochronę zdrowia i pomoc społeczną oraz kult religijny. Każdego roku Funduszowi Regionu Wałbrzyskiego udaje się kwotą około 200 tys. zł wesprzeć ponad 100 cennych inicjatyw społecznych. Przekazywane fundusze pomagają realizować pasje i rozwijać skrzydła przedstawicielom wielu dyscyplin sportowych, organizatorom licznych akcji charytatywnych i kampanii służących wspólnemu dobru.

– Jednym z kluczowych, własnych przedsięwzięć FRW jest Dolnośląski Plebiscyt Gospodarczy „Gwiazdy Biznesu”. Jak ten event oddziałuje na przedsiębiorców?

– Z niekrytą dumą i radością od blisko 10 lat tworzymy Dolnośląski Plebiscyt Gospodarczy „Gwiazdy Biznesu” i patrzymy, jak najlepsze podmioty z Dolnego Śląska sięgają prestiżowe statuetki  i dzielą się swoimi osiągnięciami, motywując nas wszystkich do dalszej pracy. Każdego roku w rywalizacji udział bierze kilkadziesiąt firm z Dolnego Śląska. Uroczysta Gala Finałowa „Gwiazd Biznesu” odbywa się w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. To niewątpliwie jedno z największych wydarzeń biznesowych i towarzyskich na Dolnym Śląsku. Biorą w nim udział przedsiębiorcy, przedstawiciele kadry zarządzającej, samorządowcy, osobowości ze świata kultury i sportu. Każdego roku w Sali Łańcuszkowej spotyka się  około 500 osób, zainteresowanych rozwojem i promocją dolnośląskiego biznesu. Kolejne setki gości gromadzimy przed urządzeniami multimedialnymi podczas streamingu. Nasze wydarzenie zawsze uświetnia występ lub prowadzenie najbardziej lubianych i rozpoznawalnych artystów. Dotychczas byli z nami m.in. : Marcin Prokop, Cezary Pazura, Tomasz Kammel, John Porter, Janusz Radek, Małgorzata Ostrowska, Dziubek Band, Poparzeni Kawą Trzy, Artur Andrus.  W tym roku gwiazdą wieczoru będzie znakomity Mateusz Ziółko. Po emocjach towarzyszących wręczeniu „Gwiazd Biznesu”, naszych gości zapraszamy na uroczysty bankiet.

– Jaka jest perspektywa dla przedsiębiorców, jeśli chodzi o finansowania inwestycji ze środków unijnych i budżetu Państwa na najbliższy czas?

– Z pewnością weszliśmy w trudny czas. Jak widać, ostatnio środki zostały mocno ograniczone, a właściwie wyczerpane. Zarówno oferta nasza, jak i podobnych instytucji czy pośredników finansowych wyraźnie się zmniejszyła. Nie oznacza to naszej słabszej aktywności, lecz jest to raczej odzwierciedlenie możliwości instytucji pośredniczących. Sytuacja dotyka w zasadzie wszystkich województw, nie tylko Dolnego Śląska. Trzeba podkreślić, że jeśli chodzi o poprzednią perspektywę finansową, to z uwagi na pandemię Covid-19, nagle trzeba było wygospodarować środki pomocowe dla przedsiębiorców i dokonano wielu przesunięć w budżetach horyzontalnych. W naturalny sposób zmniejszyło to pulę inwestycyjną. Te środki już zdecydowanie kończą sią, wiele programów trwa tylko do października. Nowa perspektywa, jak wiadomo stoi pod ogromnym znakiem zapytania. Moim zdaniem, podobnie jak zdaniem wielu analityków rynku, nie wygląda to optymistycznie. Jednak nie chciałbym roztaczać atmosfery beznadziei. Przedsiębiorcy, a zwłaszcza sektor mikro, małych i średnich firm odgrywają ważną rolę w życiu gospodarczym. Nie mogą zatem zostać wykluczeni z otrzymania wsparcia. Dlatego, poczekajmy do jesieni, sądzę, że będzie to czas wielu decyzji.

Dziękuję za rozmowę.

Iwona Krysiak

 

Podziel się