fbpx

Dolnoślązacy biorą „Unijne pieniądze na start”!

Dolnoślązacy biorą „Unijne pieniądze na start”!

Kilkudziesięciu przedsiębiorców wzięło udział w konferencji „Unijne pieniądze na start”, którą Fundusz Regionu Wałbrzyskiego zorganizował we Wrocławiu. Głównym tematem spotkania były środki w ramach inicjatywy JEREMIE, przeznaczone na rozwój działalności gospodarczej. Eksperci mówili także barierach prawnych i o nowych technologiach.

Konferencja, która odbyła się we wtorek, 23 września w Zachodniej Izbie Gospodarczej we Wrocławiu, to część cyklu spotkań na całym Dolnym Śląsku, jakie na ten rok zaplanował Fundusz Regionu Wałbrzyskiego. Tym razem eksperci spotkali się z przedsiębiorcami, którzy od niedawna funkcjonują na rynku oraz z osobami, które planują otworzyć działalność gospodarczą.

– Promowaliśmy przede wszystkim tzw. „start-up”, czyli program ukierunkowany na wsparcie osób, które są na początku swojej biznesowej drogi. Jako pośrednik finansowy, działający z upoważnienia Banku Gospodarstwa Krajowego, Menadżera Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego, dysponujemy środkami dla początkujących firm. Oferujemy atrakcyjne, unijne pożyczki o oprocentowaniu tylko 2%. Przedsiębiorcy mogą je otrzymać m.in. na inwestycje i tworzenie miejsc pracy, chodzi tu np. o zakup nieruchomości, pojazdów, maszyn czy też specjalistycznych urządzeń – tłumaczy Robert Jagła, prezes zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

Warto podkreślić, że pożyczki, których udziela Funduszu Regionu Wałbrzyskiego mają nie tylko atrakcyjne oprocentowanie. Ich atuty to także: 0% prowizji, okres spłaty do 5 lat, żadnych ukrytych kosztów, bezpłatne rozpatrzenie wniosku a także pomoc w wypełnieniu wniosku.

Kolejnym ułatwieniem dla początkujących firm jest uproszczony system zabezpieczeń dla pożyczek do 20 tysięcy złotych. W tym przypadku przedsiębiorca może ubiegać się o zabezpieczenie wyłącznie w formie weksla.

Dla przykładu podajmy, że biorąc pożyczkę w Funduszu Regionu Wałbrzyskiego na kwotę 10 000 zł, miesięczna rata może wynieść tylko 175,28 zł. Dotyczy to maksymalnego okresu spłaty, czyli 5 lat (60 rat). Suma odsetek (2%) za cały okres to 516,66 zł i jest to jedyny koszt pożyczki.

Podczas konferencji w Zachodniej Izbie Gospodarczej o pieniądzach z nowego rozdania JEREMIE szczegółowo opowiadał Dariusz Wieloch, Zastępca Dyrektora Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Praktycznych wskazówek dotyczących unikania barier prawnych w rozwoju przedsiębiorczości mówiła dr Katarzyna Schmidt – Kwiecińska, współwłaściciel w Kancelarii Radców Prawych dr Paweł Bojarski, dr Katarzyna Schmidt-Kwiecińska spółka partnerska.

W trakcie spotkania eksperci zaprezentowali również możliwości wykorzystywania nowoczesnych technologii mobilnych w działalności biznesowej, pokazali jak czerpać korzyści z mediów społecznościowych. Na tych kwestiach skupili się Marcin Kowalski, prezes zarządu Human Partner Sp. z o.o. oraz Krzysztof Kaszuba, właściciel e-Interactus Consulting Sp. z o.o.

Partnerem wrocławskiej konferencji był Związek Pracodawców Dolnośląscy Pracodawcy, który działa od 1992 roku.

Podziel się