fbpx

Rafał Chowański „Bezpiecznym Kierowcą 2018”

Rafał Chowański „Bezpiecznym Kierowcą 2018”

Zakończyła się 13. edycja akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”Rafał Chowański z Ostroszowic koło Bielawy wywalczył prestiżowy tytuł w 13. edycji konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. Tegoroczna rywalizacja była pełna nowości i wielu wspaniałych atrakcji. Do grona „Bezpiecznych Kierowców” dołączyło 160 osób, które zostały przeszkolone praktycznie i teoretycznie, a co ważne – bezpłatnie, dzięki współpracy Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego, Toyoty Motor Manufacturing Poland, Salonów Toyota Nowakowski oraz Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

Już w styczniu ruszyły pierwsze szkolenia w ramach tegorocznej kampanii „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” i eliminacje do konkursu. Do grona 2365 uczestników z 12 lat trwania akcji dołączyło w tym roku 160 kierowców. Wybrano ich spośród kilkuset zgłoszeń, które napłynęły do Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego za pośrednictwem strony internetowej www.bezpieczny-kierowca.pl. Bezpłatne przeszkolenie całego grona pretendentów do prestiżowego tytułu było możliwe dzięki zaangażowaniu kluczowych partnerów, czyli fabryki Toyota Motor Manufacturing Poland, Salonów Toyota Nowakowski i Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

W tym roku podczas szkoleń i kampanii informacyjnej staraliśmy się przekazać wiedzę i informacje na temat najnowszych technologii służących ochronie środowiska i bezpieczeństwu podróżnych. Pretekstem do tego było pojawienie się we wszystkich modelach marki Toyota systemu Toyota Safety Sense, który minimalizuje ryzyko wypadku i ewentualnych skutków. Bardzo istotnym wydarzeniem, które z kolei sprowokowało położenie nacisku na korzystanie w szkoleniach przede wszystkim z aut hybrydowych, jest rozpoczęcie produkcji podzespołów do aut hybrydowych przez głównego sponsora akcji, czyli wałbrzyską fabrykę Toyoty – podkreśla Piotr Starczukowski, pomysłodawca jedynej na Dolnym Śląsku akcji, która długofalowo, bo już od 13 lat, wspiera promocję bezpieczeństwa w ruchu drogowym i bezpłatnie szkoli kierowców.

Po każdym z kilkunastu tegorocznych szkoleń odbywała się kwalifikacja do ostatecznej walki o tytuł „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2018”. Półfinały rywalizacji odbyły się podczas „Mocy Maszyn” w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Widowiskową imprezę poprowadził Adam Kornacki, dziennikarz z TVN Turbo. Impreza wyłoniła zwycięzców klas i jednocześnie finalistów konkursu. W kategorii kobiet wygrała Joanna Babiarz, wśród pracowników Toyoty Motor Manufacturing Poland triumfował Rafał Chowański, a klasę mieszkańców regionu wygrał Karol Ferenc. Ostatecznie, do rozgrywki finałowej dołączył Maciej Kuta (drugi w półfinałach), który zastąpił Joannę Babiarz, gdyż ta z przyczyn osobistych nie mogła uczestniczyć w finale.

Po raz pierwszy finaliści akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” bój o prestiżowy tytuł stoczyli podczas Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce w niedzielę, 24 czerwca 2018. Zawody te są orgnizowane przez FRW Media Group, Automobilklub Ziemi Kłodzkiej oraz Urząd Miasta w Świdnicy i przeznaczone są dla wszystkich kierowców, także dla rodzin z dziećmi. Chodzi w nich o pokonanie wyznaczonej trasy w jak najbardziej oszczędny pod względem spalania paliwa sposób, a także o rozwiązywanie zagadek turystycznych. Wśród blisko 60 załóg, które wyruszyły na trasę rajdu, 3 oznaczone były wyraźnie „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2018”. Rafał Chowański, Karol Ferenc i Maciej Kuta wraz z członkami swoich załóg zasiedli za kierownicami, nowiutkich i różniących się tylko kolorem, Toyot Auris Hybrid 1.8 udostępnionych przez Salony Toyota Nowakowski. Na trasie 8. Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce – Terwer Logistic czekały na nich punktowane próby sprawnościowe, testy ze znajomości zasad ruchu drogowego oraz zadania turystyczne. Najlepiej z próbami poradził sobie Karol Ferenc (457,5 pkt.), ale niestety uzyskał najwyższe spalanie – na ok. 125 – kilometrowej trasie spalił 4,86 l. Najoszczędniej trasę przejechała Toyota Macieja Kuty (475 pkt.), spalając równo 4 l, co daje 3,1 l na 100 km. Jednak to biały Auris Rafała Chowańskiego (445,25 pkt.) przejechał najpłynniej próby i całkiem ekonomicznie rajd, bo z wynikiem 4,29l/125km. Rafał Chowański zdobył nie tylko prestiżowy tytuł „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”, ale także czek o wartości 1000 złotych, ufundowany przez organizatorów.

 – Gdy rok temu przystępowałem do akcji, za cel postawiłem sobie wywalczenie tytułu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. Zająłem wtedy drugie miejsce. W tym roku miałem więcej szcześcia. I jak się okazuje, przyjąłem dobrą strategię na zadania finałowe, pomogła mi zimna głowa, a także wsparcie rodziny, bo w Rajdzie o Kropelce wystartowałem wspólnie z bratem i synem. Teraz do doskonalenia techniki jazdy staram się zachęcić przede wszystkim żonę, bo po przejściu przez cykl szkoleniowy w Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego naprawdę zmienia się spojrzenie na jazdę samochodem i w ogóle na zachowanie na drodze – mówi Rafał Chowański, który prawo jazdy posiada od ponad 20 lat.

 Trzeba podkreślić, że kampania „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” już od 2006 bezpłatnie doskonali kierowców z Dolnego Śląska. Dotychczas udział w szkoleniach wzięło już ponad 2,5 tysiąca osób. – Za pomoc w organizacji akcji serdecznie dziękuję naszym partnerom, którymi są Toyota Motor Manufacturing Poland, Salony Toyota Nowakowski oraz Fundusz Regionu Wałbrzyskiego – mówi Piotr Starczukowski, założyciel Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej.

Laureaci konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”:

2018 – Rafał Chowański

2017 – Mateusz Baranowski

2016 – Piotr Łuszczyk

2015 – Bartosz Nykiel

2014 – Marek Rybczyński

2013 – Anna Żabska

2012 – Marek Simkiewicz

2011 – Zbigniew Marzec

2010 – Krzysztof Wójtowicz

2009 – Dariusz Trembowski

2008 – Piotr Kotliński

2007 – Tomasz Wach

2006 – Łukasz Kozłowski

Akademia Bezpiecznej Jazdy

Piotr Starczukowski Team

Al. Wyzwolenia 14/3

58-300 Wałbrzych

tel.601 54 11 13

tel.607 60 83 23

www.bezpieczny-kierowca.pl

Podziel się