fbpx

90 nowych firm w ramach “Pierwszego Biznesu”

90 nowych firm w ramach “Pierwszego Biznesu”

W przeciągu siedmiu miesięcy, z pomocą Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, powstało aż 90 firm. Do nowo utworzonych przedsiębiorstw trafiło prawie 6 milionów złotych. Młodzi przedsiębiorcy mogli rozpocząć swoją działalność dzięki wsparciu finansowemu, jakie zapewnił im rządowy program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Do rozdysponowania FRW otrzyma kolejne 3 mln zł.

Możliwość pozyskania nawet 81 tys. zł niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu mieli studenci, absolwenci i osoby bezrobotne. Funkcjonujący już przedsiębiorcy mogli ubiegać się o pożyczkę w wysokości 24 tys. zł na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Korzystającym z programu przysługiwały również cieszące się zainteresowaniem bezpłatne szkolenia i doradztwo m.in. z zakresu prawa gospodarczego, księgowości, zarządzania finansami, czy marketingu.

– Na realizację całego przedsięwzięcia i rozdysponowanie 6 mln zł Fundusz Regionu Wałbrzyskiego miał dwa lata. Dzięki skutecznej kampanii i zaangażowaniu naszych doradców finansowych zakończyliśmy program w ciągu siedmiu miesięcy. Tempo udzielania pożyczek oraz ich ilość świadczą o istniejącej potrzebie wspierania kapitałem wchodzące na rynek firmy – mówi Prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego Robert Jagła – Rządowy program okazał się świetnym pomysłem, ponieważ dał szansę na rozpoczęcie własnej działalności osobom bez doświadczenia ale z realnymi i ciekawymi pomysłami na biznes. Funduszowi Regionu Wałbrzyskiego udało się wynegocjować z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomienie kolejnej transzy środków w kwocie 3 mln zł– dodaje.

Profile działalności powstałych dzięki programowi są bardzo różne. Świeżo upieczeni przedsiębiorcy świadczą m.in. usługi fotograficzne, reklamowe, gastronomiczne, hydrauliczne, pośrednictwa finansowego czy treningu sportowego.

Najwięcej powstało sklepów spożywczych i warsztatów samochodowych.

Ostatnia pożyczka w ramach programu została udzielona na otwarcie biura pośrednictwa ubezpieczeniowego. Umowę uroczyście podpisano 29 lipca, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. O programie „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” przeczytałam najpierw w internecie. Fundusz Regionu Wałbrzyskiego poleciła mi natomiast koleżanka, która wcześniej korzystała już z jego usług. Dzięki wsparciu finansowemu mogłam wyposażyć biuro oraz zakupić niezbędne materiały budowlane do jego wyremontowania – mówi Marta Łobos, właścicielka firmy. – To co przekonało mnie do FRW, to przede wszystkim minimum formalności, przyjazna atmosfera i ekspresowe tempo obsługi. Jestem przeszczęśliwa, że mogłam współpracować właśnie z tą instytucją – dodaje.

W najbliższym czasie Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wznowi przyjmowanie wniosków pożyczkowych w ramach rządowego programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Dzięki nowym środkom powstanie kolejnych kilkadziesiąt firm. Informacja o nowym naborze wniosków zostanie opublikowana na naszej stronie.

Podziel się