fbpx

Fundusz odkrywa jaskinie w Turcji

Fundusz odkrywa jaskinie w Turcji

Największa część tureckiej jaskini Yilanliyurt Magarasi dostała nazwę „Studni FRW”. Ponad 100 metrową studnię odkrył Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy. Nazwał ją na cześć sponsora swojej wyprawy, czyli Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

Turcja to kraj wyjątkowo atrakcyjny dla Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego. Nasza grupa na wyprawy jeździ tam regularnie od 2007 roku, a na koncie ma wiele sukcesów. W ubiegłym roku, gdy wspólnie z turecką ekipą eksplorowała masyw Karanfil na południu kraju, niedaleko Adany, natknęła się na wyjątkowo atrakcyjny fragment podziemi. W jaskini Yilanliyurt Magarasi, nazywanej po polsku Jaskinią Krainy Węża, odkryła przejście okresowego syfonu położonego w niej na głębokości 24 metrów.

– Nasz kilkunastoosobowy, polsko-turecki zespół, w ciągu zaledwie tygodnia pogłębił jaskinię do poziomu -586 metrów, na jej dnie odnajdując podziemną rzekę i ogromną salę nazwaną później Hagia Sophiaopowiada kierownik wyprawy Bartosz Sierota.
Nasi grotołazi są już dobrze znani na Uniwersytetach w Izmirze i Eskisehir. Współpracują tam z m.in. akademickimi klubami jaskiniowymi „ESMAD” i „DEUMAK”.

Zakochaliśmy się w Turcji. Urzeka nas gościnność lokalnej ludności, piękno tamtejszych gór i obfitość jaskiń. Wiemy, że będziemy tam wracać. Ten rejon świata z jaskiń się składa. My wciąż poszukujemy tej najgłębszej, jak dotąd nie odkrytejmówi Sławek Parzonka.

Kolejna wyprawa ruszy na początku sierpnia. Będzie miała 11-osobowy skład. Członkowie Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego wchodzą teraz w najgorętszy okres przygotowań. Oprócz kompletowania sprzętu, skupiają się głównie na treningu wysiłkowym i ćwiczeniach kondycyjnych.

Podziel się