Eco-jazda opanowała Dolny Śląsk

Eco-jazda opanowała Dolny Śląsk

Rafał Sycha okazał się najlepszym kierowcą w 9. Dolnośląskim Rajdzie o Kropelce. Mieszkaniec Szczawna-Zdroju, pilotowany przez ojca Grzegorza Sychę, za kierownicą Toyoty Aygo uzyskał wynik spalania  3.25 l benzyny na 100 km. Z kolei Iwona Stańko wywalczyła tytuł “TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2019”. W zawodach zorganizowanych wspólnie przez FRW Media Group, Automobilklub Ziemi Kłodzkiej oraz Urząd Miasta w Świdnicy wzięło udział 60 załóg, a łącznie ponad 120 osób. Tegoroczna edycja rodzinnej eko-rywalizacji połączona była z finałem akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2019”.

Zawody organizowane wspólnie przez FRW Media Group, Automobilklub Ziemi Kłodzkiej oraz Urząd Miasta w Świdnicy cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mistrzów eko-jazdy, ale także rodzin z dziećmi i grup przyjaciół. W tym roku do zawodów zgłosiła się maksymalna ilość załóg, czyli 60. Po raz drugi zawody połączone też były z finałem kampanii „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”, organizowanej wspólnie przez fabrykę Toyota Motor Manufacturing Poland i Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, równocześnie też partnerów „Kropelki”.

W sobotni poranek, 22 czerwca 2019, po uroczystym starcie honorowym na rynku w Świdnicy i komisyjnym tankowaniu, uczestnicy wyruszyli na trasę.

– Przygotowaliśmy aż 30 różnych zadań. Uczestnicy do pokonania mieli próby sprawnościowe i test z przepisów ruchu drogowego. Ponadto musieli odpowiedzieć na zagadki dotyczące partnerów rajdu – m.in. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Akademię Bezpiecznej Jazdy, Nadleśnictwa Wałbrzych, Teatru Dramatyczny w Wałbrzychu, Sadu Burkatów, Pasol-Paco i Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Odwiedzili Zamek Cisy oraz Jezioro Bielawskie/ Zbiornik Rekreacyjny „Sudety”. Przystanki mieli również w Arboretum w Wojsławicach i na dzierżoniowskim Rynku – relacjonuje Piotr Starczukowski, pomysłodawca akcji Toyota Bezpieczny Kierowca i właściciel Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Trzeba podkreślić, że załogi startujące w 9. Dolnośląskim Rajdzie o Kropelce zostały podzielone na grupy, zgodnie z wykorzystywanym paliwem, a następnie na klasy – zgodnie z pojemnością silnika. Wyjątkami były grupa Historyczna, gdzie liczyło się paliwo i rocznik samochodu oraz grupa Open, w której przyznano tylko klasyfikację generalną, a także grupa „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”, tu postawiono specjalne wytyczne.

Patronat honorowy nad 9. Dolnośląskim Rajdem o Kropelce – sprawowali: Wojewoda Dolnośląski,  Prezydent Miasta Świdnica, Starosta Powiatu Świdnickiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Burmistrz Miasta Dzierżoniów. Partnerami wydarzenia byli: Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Toyota Motor Manufacturing Poland, Wałbrzyska Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego, Azarex Sp. z o.o., Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Wydział Gospodarki Odpadami w Świdnicy, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Wieża Ratuszowa w Świdnicy, Nadleśnictwo Wałbrzych, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, Agencja reklamowa Geospace, Sad Burkatów, Księstwo Świdnicko-Jaworskie, Auto Naprawa „Serwis Park” Paweł Krysiak, Mc Donald’s Świdnica – Wałbrzych, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój, Time Gates, Zaginione Laboratorium Hitlera Arado, Ogród Botaniczny Arboretum Wojsławice, Tu Się Tworzy, Golf Spa, Ski-Raft, Wydawnictwo Insignis, Box74, Studio Plan i Pasol-Paco oraz Miasto Jelenia Góra i Gminy Stare Bogaczowice, Stoszowice i Świdnica.

  1. Dolnośląski Rajd o Kropelce zwycięzcy kategorii

Grupa PB, klasa 1 Rafał Sycha/Grzegorz Sycha, Toyota Aygo

Grupa PB, klasa 2 Tomasz Kaczorowski/Ewa Kaczorowska, Opel Astra

Grupa PB, klasa 3 Dariusz Magdziarczyk/Dorota Magdziarczyk, Toyota Avensis

Grupa PB, klasa 4 Michał Kowalczyk/Ewelina Kowalczyk, Mazda 3

Grupa ON, klasa 1 VIRNIK/Ewelina Pawlak, Volkswagen Polo

Grupa ON, klasa 2 Daniel Dymurski/Julia Dymurska, Skoda Octavia

Grupa ON, klasa 3 Tomasz Kopiszka/Małgorzata Kopiszka, Skoda Octavia

Grupa ON, klasa 4 Jacek Lesiak/Krystian Lorenc, VW Scirocco

Grupa Historyczna, klasa 3 Tomasz Kwiędacz/Dorota Kwiędacz, Opel Manta

Grupa LPG, klasa 1 Tomasz Jasiak/Olivier Jasiak, Skoda Fabia

Grupa LPG, klasa 2 Robert Wrzosek/Michalina Borowska, Mazda 121

Grupa Open Grzegorz Michalak/Alicja Maciejowska, Lexus CT200

Grupa TOYOTA Iwona Stańko/Szymon Stańko, Toyota Aygo

Podziel się