fbpx

Ponad 200 pożyczek na 22 miliony w rekordowym czasie!

Ponad 200 pożyczek na 22 miliony w rekordowym czasie!

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego w rekordowym czasie rozdysponował 22 miliony złotych na pożyczki dla dolnośląskich przedsiębiorców. W 6 miesięcy 208 podmiotów uzyskało wsparcie w ramach VI edycji programu JEREMIE. Łącznie w latach 2010 – 2014, za pośrednictwem FRW, firmy otrzymały                       aż 105 milionów złotych z Pożyczki Globalnej Banku Gospodarstwa Krajowego. Teraz FRW skupia się przede wszystkim na realizacji rządowego programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II”, który prowadzi dla województw dolnośląskiego i lubuskiego.

 Oficjalne zawarcie umowy na unijne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego, którymi ostatnio dysponował Fundusz Regionu Wałbrzyskiego odbyło się 02 czerwca 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. Dokładnie 6 miesięcy wystarczyło na to, aby wałbrzyska instytucja finansowa, która od ponad 20 lat wspiera firmy, udzieliła pożyczek na całą kwotę aż 22 milionów złotych!

– Był to dla nas niesamowicie intensywny okres. Założyliśmy bardzo ambitny plan, ponieważ nie dosyć, że określiliśmy sobie tak krótki czas i prawie połowę umów miały stanowić pożyczki z przedziału do 75 tys. złotych, to jeszcze sporą częścią pożyczkobiorców mieli być przedsiębiorcy funkcjonujący na rynku nie dłużej niż 2 lata, czyli tzw. startupy – mówi Robert Jagła, Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. – Dzięki zaangażowaniu całego zespołu, nasze przedsięwzięcie powiodło się. Jednocześnie Fundusz Regionu Wałbrzyskiego w rekordowym czasie rozdysponował prawie jedną czwartą środków JEREMIE, przypadającą na Dolny Śląsk. To potwierdza, że jako pośrednik jesteśmy dynamiczni i skuteczni w działaniu – podkreśla prezes.

Aby dotrzeć do docelowej grupy przedsiębiorców, wskazanej w umowie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego postawił m.in. na organizację serii konferencji dla biznesu, udział w licznych spotkaniach, targach pracy oraz innowacyjną kampanię reklamową.

Rozdysponowane środki w ramach JEREMIE VI to 22 026 523zł, wkład własny FRW wynosił 2 026 523zł. Ilość pożyczkobiorców: 208, w tym startupy: 66. Preferencyjne pożyczki udzielone zostały na następujących warunkach: stałe oprocentowanie roczne w wysokości 2%, okres spłaty do 5 lat, 0% prowizji za rozpatrzenie wniosku.

Zakończenie tego etapu JEREMIE nie oznacza jednak, że FRW zwalnia tempo pracy.

– Od początku listopada realizujemy rządowy program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II” dla województw dolnośląskiego i lubuskiego. W ramach programu studenci, absolwenci i bezrobotni mogą otrzymać nawet 75 tys. zł niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu – informuje Robert Jagła, Prezes Zarządu FRW. – Na terenie obu województw dysponujemy kwotą ponad 6 milionów złotych – dodaje.

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II” za cel stawia sobie rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych miejsc pracy, jako elementy rozwoju rynku pracy, przeciwdziałania bezrobociu i promowania zatrudnienia. Od 17 listopada 2014r. przyjmowane są wnioski o preferencyjne pożyczki, a na realizację całego przedsięwzięcia Fundusz Regionu Wałbrzyskiego ma czas do 31 grudnia 2016r.

Wszyscy, którzy skorzystają z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz ci, którzy zamierzają z niej skorzystać, dodatkowo mogą być objęci bezpłatnym doradztwem i szkoleniem. Natomiast funkcjonujący już przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych.

A pożyczki udzielane są na wyjątkowo atrakcyjnych zasadach. To m.in.: oprocentowanie roczne ok. 0,56%, okres spłaty do 7 lat oraz brak opłat za rozpatrzenie wniosku i obsługę pożyczki.

 

Podziel się